ΘΕΜΑ: Η Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας στη Φυσική της Α΄ Τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ: Ζητήματα παιδαγωγικής αξιοποίησης. ΣΧΕΤ: α) Έγγραφο της Δ/νσης Δ.Ε. Α΄ Αθήνας με αρ. πρωτ. 24291/06-09-2021 και θέμα «Διευθέτηση ωραρίου των εκπαιδευτικών που διδάσκουν τα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών» β) Έγγραφο της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης με αρ. πρωτ. 113244/Δ2/13-09- 2021 και θέμα: «Επιμορφωτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών που θα διδάξουν τα μαθήματα Φυσικών Επιστημών στα Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια (ΓΕ.Λ.) και Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) κατά το σχολικό έτος 2021-2022». Οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 Κ. Αποστολόπουλος και Σ. Δόσης του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής καλούν τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν μαθήματα Φυσικών Επιστημών στο Λύκειο σε επιμορφωτική τηλεδιάσκεψη σχετικά με την Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας στη Φυσική της Α΄ Τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, με τα ακόλουθα θέματα: • Η πλατφόρμα του ΙΕΠ: Εντοπισμός θεμάτων ανά ενότητα - Υποβολή σχολίων. • Ζητήματα παιδαγωγικής αξιοποίησης: o Ενσωμάτωση θεμάτων στην καθημερινή διδακτική πρακτική. o Εργαστηριακά θέματα. o Προβλήματα στάθμισης. • Τοποθετήσεις συναδέλφων - Συζήτηση. Βασικοί εισηγητές: Δόσης Σ. και Αποστολόπουλος Κ. Η τηλεδιάσκεψη θα πραγματοποιηθεί στο περιβάλλον του Webex meetings την Πέμπτη 03 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 12:00 - 14:15. Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στην φόρμα εγγραφής που θα βρουν στο σύνδεσμο https://forms.gle/hMQXKo9VmcAA4b468, μέχρι τη Τετάρτη 02/02/2022 και ώρα 20:00, προκειμένου να τους αποσταλεί σύνδεσμος συμμετοχής τους στην τηλεδιάσκεψη. Η επιμορφωτική συνάντηση εντάσσεται στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Απόφαση Ολομέλειας, Πράξη 2 η /28-01-2022).